Eleanor Rooseveltova patrí medzi najvýznamnejšie americké osobnosti. Mala trvalý vplyv na národnú politiku voči mladým, černochom, ženám, chudobným a Spojeným národom.

Detstvo

Eleanor Roosevelt sa narodila 11. októbra 1884 v New Yorku. Vyrastala v pomerne bohatej rodine, no napriek tomu mala za sebou nešťastné detstvo. Keď mala osem, prišla o mamu a otec jej zomrel, keď mala iba desať rokov. Kým ešte žili jej rodičia, mama sa k nej nesprávala pekne. Keďže svoju dcéru považovala za vážnu a staromódnu, prezývala ju Granny. Eleanor bola utiahnuté a vystrašené dieťa a vo svojom veku nemala veľa kamarátov.

Manželstvo s Franklinom
Po tom, čo sa Eleanor vrátila do Ameriky, začala randiť s jej bratrancom Franklinom Rooseveltom. Bol to mladý a dobre vyzerajúci muž, ktorý študoval na Harvardovej univerzite. Začali spolu tráviť veľa času a postupne sa do Eleanor zaľúbil. Za ženu si ju zobral 17. marca v roku 1905. K oltáru ju viedol jej strýko Theodor Roosevelt, ktorý bol v tom čase prezidentom Spojených štátov. Počas manželstva sa im narodilo šesť detí. Eleanor zamestávalo staranie sa o domácnosť  a výchova ich detí.

Výnimočná prvá dáma

Franklin D. Roosevelt bol do funkcie prezidenta Spojených štátov inaugurovaný 4. Marca 1993. Eleanor sa tak stala prvou dámou. Úlohou prvej dámy bolo vždy pohostiť a venovať sa lídrom politických strán. Eleanor chcela však robiť niečo viac, ako bolo zvykom. Na začiatku Franklinovho pôsobenia vo funkcii prezidenta bola Amerika v polovici Veľkej hospodárskej krízy. Ľudia po celej krajine hľadali prácu, či mali starosti o to, aby mali dostatok jedla. Franklin zaviedol tzv. Nový údel, ktorý sa skladal z viacerých programov s cieľom pomôcť ľuďom dostať sa z tažkostí. Eleanor sa rozhodla cestovať po krajine aby videla na vlastné oči, ako sa ľuďom darí. Precestovala tisíce kilometrov. Svojmu manželovi dala vždy vedieť, kde ľudia potrebovali jeho pomoc a kde jeho programy plnia svoj účel a kde naopak nefungujú.

Druhá svetová vojna

Keď v Pearl Harbor zaútočilo Japonsko na Spojené štáty, Franklin nemal inú možnosť ako vyhlásiť vojnu. Takto vstúpili Spojené štáty do druhej svetovej vojny. Eleanor nezostala doma nečinne sedieť a išla pracovať pre Červený kríž. Cestovala po Európe a Južnom Pacifiku, kde navštevovala chorých a zranených, a aby ukázala vojakom, ako si ich ľudia veľmi cenili.

Po smrti Franklina

Franklin zomrel na infarkt 12. apríla 1945. Eleanor bola z toho veľmi nešťastná, no aj napriek tomu chcela pokračovať v ich spoločnej práci. Sedem rokov zastupovala Ameriku v Organizácii Spojených národov (OSN) , ktorá bola z veľkej časti založená jej manželom. Eleanor napísala množstvo kníh. Medzi jej najznámejšie patria This is My Story, This I Remember, On My Own a Autobiography. Naďalej pokračovala v boji za zrovnoprávnenie černochov a žien. Eleanor zomrela 7. novembra 1962 a bola pochovaná vedľa svojho manžela Franklina. Po jej smrti ju Time Magazine ju nazval svetovo najviac obdivovanou a najznámejšou ženou.