S príchodom leta sa asi každý najviac teší na kombináciu slnka a tepla. Pár typických letných dní sme tu už tento rok mali a tí z nás, ktorí máme viac pigmentu ako ostatní, sme už viditeľne tmavší. Okrem toho, že nám slnko pomáha vo viacerých veciach – človek je šťastnejší, pokožka vyzerá zdravšie, krajšie, tvorí sa nám vitamín D prírodnou formou, nezabúdajme na to, že nám slnko môže aj uškodiť.
V tomto článku sa dozvieš pár tipov, ako sa pred slnkom chrániť.

  1. Čím skôr, tým lepšie. Ešte predtým, než sa na slnko poriadne vycapíš a budeš sa opekať z každej strany, nezabudni sa natrieť. Kým tvoj opaľovací krém s ochranným faktorom začne účinkovať, potrebuje aspoň 20 minút.
  2. Ochranný faktor nezabráni opáleniu. Ochranný faktor sa používa na to, aby sa tvoja pokožka nespálila. Čím vyšší ochranný faktor zvolíš, tým lepšie. To, že je to krém s ochranným faktorom 6, 15, 20, 30 alebo 50 označuje dobu ochrany pred spálením. To znamená, že 1 minúta bez krému, označuje 30 minút ochrany s krémom. Samozrejme, všetko to súvisí s typom tvojej pokožky, s intenzitou slnka, s miestom opálenia a množstvom krému, ktoré použiješ. Čím viac krému, tým lepšie.
  3. Nezabudni aj na očné okolie, uši, pery, chodidlá alebo pokožku vlasov. Ide o miesta, ktoré človek bežné vynecháva. Kto by si predsa krémoval uši alebo cestičku vo vlasoch? No predsa ty. Tieto miesta sú najviac rizikové, pretože je na nich tenká vrstva kože a pri spálení bolia najviac. Na tvár pokojne zvoľ krém s 2x vyšším ochranným faktorom a na vlasy použi sprej, ktorý ochranný faktor obsahuje. Zabrániš tak nielen spáleniu, ale aj poškodeniu a vysúšaniu vlasov. Ak nevieš, aký produkt je na to vhodný, použi aspoň klobúk alebo akúkoľvek inú pokrývku hlavy.
  4. Čo slnko a oblečenie? Každá vrstva oblečenia tvoju pokožku chráni. Síce sa v bavlne budeš potiť menej, ale v tomto prípade, bude aj ochrana menšia. Slnko vyžaruje UV-A a UV-B žiarenie. Tým, že je bavlna jemnejšia, prepúšťa viac UV-B žiarenia, ktoré je škodlivejšie. Rovnako aj biele a svetlé oblečenie prepúšťa tohto žiarenia viac. Ale kto by chcel v lete nosiť čierne a hrubé oblečenie? Nikto. Znovu teda platí pravidlo, používaj krémy s ochranným faktorom.
  5. Ak sa natriem a skočím do vody? Samozrejme aj to môžeš, ale tvoja ochrana zmizne. Ak chceš mať istotu, tak v tom prípade používaj vode odolné krémy. Tie používajú väčšinou aj športovci, keďže pot pokožku čistí a zmýva ho.
  6. Používam After Sun produkty, ale moja pokožka je vždy suchá. S každým použitím rôznych krémov má tvoja pokožka trochu viac ochrany. Slnko tvoju pokožku vysúša a after sun produkty ju jemne hydratujú, čo znamená, že je super, ak ich používaš. Napriek tomu slnko tvoju pokožku ničí, preto by sme ju mali chrániť 365 dní v roku a nielen v lete. Najmä tvár, na ktorej je najrýchlejšie poznať starnutie, poškodenie a vrásky. Chrániť by sme sa mali najmä do 30 roku života. Preto treba dbať na ochranu od detstva, keďže vtedy je pokožka najjemnejšia a najsvetlejšia.
  7. Veď mám aj make-up s SPF. Je skvelé, že máš make-up s SPF 30, ale to nestačí. Už len v prípade, že si dávaš make-up na tvár bez podkladovej bázy, tvoja pokožka starne. Možno to teraz nevidíš, ale v starobe to budeš ľutovať.
  8. V návode píše UV-A a UV-B ochrana a ja neviem, čo to znamená. Slnko vyžaruje dve žiarenia. UV-A žiarenie preniká do tvojej pokožky hlbšie, čo spôsobuje rozklad buniek a starnutie kože. Tým, že to preniká až do časti dermis, hlbšie pod pokožku, je viac nebezpečná a pôsobí na pokožku po celý rok, nielen počas leta. K tomu podporuje UV-B žiarenie, čo môže dokonca spôsobiť rakovinu kože. Na druhej strane je tu aj UV-B žiarenie, ktoré je tiež škodlivé. Toto žiarenie pôsobí len na vrchnú časť kože, preto sa naša pokožka spáli.
  9. Spotrebujem ešte krém z minulého roku. Možno je tvoj krém ešte v záručnej dobe, ale ten z minulého roku už nebude mať taký účinok, ako ten, čo si kúpiš tento rok.
  10. Tak čo všetko musím urobiť? Natieraj sa krémom s čo najvyšším ochranným faktorom. Dopraj si poriadnu vrstvu, chráň časti ako sú oči, uši, pery, pokožka hlavy a chodidlá. Natieraj sa kvalitným krémom, ktorý si kúpiš tento rok a používaj ho viackrát za deň – približne každé 2 hodiny. Tiež pi veľa vody, pretože tým hydratuješ svoje telo  zvnútra a zabrániš tak vysúšaniu pokožky.