Milujete ten pocit, keď odchádzate od svojho kaderníka a vaše vlasy sú tak zdravé, jemné a prirodzene lesklé? Tento pocit môžete mať vždy, stačí dodržiavať jednoduchý postup a kvalitné výrobky. Chcete vedieť, ako na to?

Štruktúra vlasov

Hoci sa vlasy od seba líšia farbou, dĺžkou či kvalitou, štruktúra vlasov ostáva u každého rovnaká. Vlas si viete predstaviť zložený, akoby zo šupiniek, čo sú v podstate kutikuly, ktoré chránia vlasy pred chemickým a mechanickým opotrebovaním. Vlasy vyrastajú z folikuly, čiže korienka, ktorý je aktívny počas 2 – 6 mesiacov a potom približne ďalšie 3 mesiace oddychuje a odpočíva. Tento kolobeh sa vždy opakuje. Okrem toho prevažnú časť vlasu tvorí cortex, teda vlasová kôra, ktorá sa skladá z častí, vďaka ktorým je vlas pružný. Pružnosť vlasov závisí aj od množstva keratínu, teda elastickej bielkoviny vo vlasoch a melanínu.

struktura vlasov

3 typy vlasov

Napriek rozličnej farbe, dĺžke či hustote vlasov, rozlišujeme len 3 typy vlasov, a to mongoloidný orientálny, belošsky indoeurópsky a negroidný africký typ vlasov. Už z názvu si asi viete predstaviť o aké typy vlasov ide, avšak poďme si k ním povedať niečo viac.

Belošský indoeurópsky typ vlasov – má prevažná časť ľudí žijúcich v Európe. Prierez vlasu je eliptický, čo ovplyvňuje, že vlas je variabilnejší a teda môže byť úplne rovný až po vlnitý. Ide o typ vlasov, ktorý je najpravdepodobnejší, že vznikne. Jeho priemer má 70 mikrometrov.

Negroidný africký typ vlasov – si viete predstaviť ako typický kučeravý vlas a sú veľmi jemné a náchylné na poškodenie. Prierez vlasu je oválny a priemer má 90 mikrometrov.

Mongoloidný orientálny typ vlasov – sa vyznačuje tým, že je veľmi silný, rovný a veľmi odolný voči vplyvom z vonkajšieho prostredia. Prierez vlasu má kruhový tvar a jeho priemer je 120 mikrometrov.

typ vlasov

Rast a vypadávanie vlasov

Rast vlasov do veľkej miery ovplyvniť nemôžete, pretože ten sa začína už v období embrya, kedy sa začínajú vytvárať prvé vlasové vačky a ich počet a druh je daný už pri narodení a počas života sa nemení. Okrem vačkov za rast vlasov môžu aj hormóny, dedičné predispozície, nervové vplyvy či choroby. Priemerne má človek 100 000 vlasov, avšak množstvo vlasov závisí aj od farby vlasov. Čo sa týka vypadávania, za to môže najmä stres, zlá životospráva, choroby, nedostatok živín či vitamínov, železa ale tiež aj hormonálne zmeny, preto napríklad po pôrode môžu ženám vlasy vypadávať.

vypadavanie vlasov

Základná starostlivosť o vlasy

Koluje niekoľko mýtov o vlasoch a o starostlivosť o ne. Napríklad, že si vlasy máte umývať denne, prípadne len raz týždenne, časté strihanie vlasov ovplyvní hustotu a rast vlasov, na vlasy je dobré používať masku z olivového oleja či stačí si opláchnuť vlasy len jedenkrát. Všetko sú to len mýty, ktoré ak budete dodržiavať, môžu ovplyvniť vašu kvalitu vlasov. Čo je dôležité vedieť a dodržiavať je, že na vlasy by ste mali používať šampón, ktorý je čo najviac prírodný a teda neobsahuje parabény silikónov či sulfátov. Pri umývaní vlasov šampónom, sa vám kutikuly vlasov otvoria, čím sa vám vlasy umyjú aj zvnútra. Na to, aby bol vlas chránený, je dôležité jednotlivé šupinky – kutikuly uzavrieť. To urobíte dobrým kondicionérom, ktorý ochráni vlasy aj pred tepelným upravovaním a teda vlasy si pokojne môžete vysušiť fénom.

sampon a kondicioner

Ak by ste kondicionér nepoužili, vlas by ostal otvorený a fén by ho spálil. Ak radi používate masky na vlasy, tie aplikujte ako druhý krok, a teda šampón – maska – kondicionér. Aby ste čo najlepšie z vlasov vymyli produkty, napríklad šampón, pokojne ich opláchnite dvakrát, pretože ak vám ostane produkt na vlasoch, môže ho len zaťažovať a vlasy sa môžu mastiť.