Svet cestovania sa za posledné roky dramatický zmenil – od zvýšenej medzinárodnej konektivity po príchod zodpovedného cestovného ruchu.

Začala sa šíriť ideológia o ekologickom cestovaní. So stúpajúcími uhlíkovými kompenzáciami pre lety a hotely, ktoré sa snažia vyhýbať miniatúrnym fľaškám, sa toho spoločnosť konečne dočkala. Existujú dokonca influenceri, ktorí prostredníctvom sociálnych médií začali pridávať príspevky bez popisu lokality v snahe znížiť nadmerný cestovný ruch na krásne miesta.

Prinášame vám predpovede najväčších trendov do roku 2020

  1. Udržateľnosť cestovania bude naďalej rásť a pomáhať najmä luxusným značkám

Teraz, keď sa hotely a letecké spoločnosti dostávajú do hry s ohľaduplnosťou o životné prostredie, ekologické cestovanie sa stane väčším trendom. Zatiaľ má táto myšlienka ešte dlhú cestu pred sebou, nakoľko sa doterajšie cestovanie nedokáže zaobísť bez plastov na jedno použitie. Práve značka Merriott sa rozhodla pre zrušenie jednorazových toaletných potrieb a letiská v Dubaji plánujú do konca roku 2020 zakázať používanie týchto jednorazových plastov. Priemyselným štandardom bude nulový odpad a neutrálnosť uhlíka. Vďaka technologickému rozvoju v oblasti ako je slnečná energia a záujmu spotrebiteľov o ekologické cestovanie, luxus v roku 2020 nemusí bezpodmienečne predstavovať zbytočný odpad.

2. Cestovanie mimo vychodených chodníčkov

Destinácie ako Bali stále dominujú v priestore sociálnych médií. No pre dovolenkárov, ktorí sú aspoň čiastočne motivovaní vyhnúť sa davu a vyšším cenám, vidia výhody v rezervovaní miest mimo týchto vychodených chodníčkov. Podľa Bookin.com, 54% cestovateľov z celého sveta sa zastáva znižovania nadmerného cestovného ruchu, zatiaľ čo 51% by vymenilo pôvodnú destináciu za menej známu alebo podobnú alternatívu, ak by vedeli, že by mala menší vplyv na životné prostredie. Ak by bol záujem u ľudí pohrávať sa s touto myšlienkou, tak 60% celosvetových cestovateľov by chcelo mať prístup k službe ( aplikácií/ webovej stránke), ktorá by odporúčala destinácie, kde by zvýšenie cestovného ruchu malo pozitívny vplyv na miestnu komunitu.

3. Záujem o nové spôsoby dopravy

Známa aktivistka a švédska enviromentalistka Greta Thunbergová  hovorí o hanebných letoch, ktoré majú za následok globálne otepľovanie. V Európe sa údajne znižuje počet domácich letov v snahe o zmenu klímy. Samotné Francúzsko navrhlo zákaz väčšiny vnútorných letov. Spoločnosť Booking.com poukazuje, že polovici cestujúcim nerobí problém  cestovať  klasickou, možno zastaralou formou dopravy akou sú lode alebo vlaky, ktorých dopad na životné prostredie nie je taký obrovský.

4. Hýbte sa

Od prechádzok po krásnych miestach až po cyklistické výlety po malebných mestách, je cestovanie spojené s pohybom tou správnou voľbou. Porozmýšľajte o dovolenke na bicykli alebo o cestovaní na člne napríklad v Chorvátsku či o špecifických plavbách na Maldivách alebo na Bahamách.