Zdravý životný štýl a dobrý telesný tréning sú hlavnými kľúčmi k dlhovekosti. Cvičenie môže ovplyvniť vaše zdravie rôznymi spôsobmi. Niektoré cviky sú prospešné pre vaše srdce, iné chránia vaše telo pred zraneniami a iné pomáhajú odbúrať stress. Pripravili sme si pre vás zoznam cvičení, ktoré bojujú proti rôznym zdravotným problémom, a aj vďaka ktorým môžeme žiť dlhšie.

Tenis a iné tímové športy

Nedávne štúdie potvrdili, že ľudia, ktorí vykonávajú kolektívne športy sa dožijú dlhšieho veku ako tí, ktorí uprednostňujú individuálne športy. Odborníci tvrdia, že spoločnosť iných ľudí a spoločenské interakcie zlepšujú vaše duševné zdravie. Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje vaše kognitívne schopnosti, ako je dobrá pamäť či sústredenie. Medzi najefektívnejšie športy patrí tenis, bedminton či futbal.

Kalanetika pre efektívne chudnutie

Kalanetika zapája každý jeden sval v tele pomocou malých impulzívnych pohybov, ktoré spôsobujú spaľovanie tukových buniek. Cvičenie využíva hlavne posilňovacie a naťahovacie cviky na brušné, chrbtové, sedacie svalstvo, svaly dolných a horných končatín. Kalanetiku by ste mali cvičiť keď chcete tvarovať svoju postavu, zoštíhľovať, vylepšiť si rovnováhu, ohybnosť a navyše šetrí kĺby či chrbát. Výhodou je, že je cviky možné prispôsobovať a možno ju cvičiť v každom veku.

Beh na zníženie cholesterolu a zdravé srdce

Štúdie preukázali, že beh výrazne pomáha znížiť hladinu cholesterolu v tele. Nadbytok cholesterolu v krvi je hlavným dôvodom kardiovaskulárnych chorôb. Beh stimuluje produkciu lipoproteínových buniek, ktoré pomáhajú udržiavať správnu rovnováhu cholesterolu v krvi. Navyše, pri behaní posilňujete vaše srdce. To môže brániť vášmu telu v rozvoji srdcových chorôb, a aj vďaka tomu môžete žiť dlhšie.

Antigravitačná joga pre zdravú chrbticu

Hlavnou výhodou antigravitačnej jogy je, že nezaťažuje kĺby, no pritom efektívne posilňuje všetky svalové skupiny. Prináša úľavu od bolestí chrbtice a celkovo pozitívne pôsobí na chrbtový aparát. Základom je špeciálna hojdacia sieť vyrobená z tkaniny, ktorá má enormnú nosnosť. Natiahnutím chrbtice poskytnete medzistavcom viac živín a tak ich udržíte zdravé. To znamená, že v budúcnosti budete menej trpieť bolesťou chrbta. Meditačná povaha jogy sama o sebe pomáha uvoľniť vašu myseľ a odbúrať stress.

Plávanie pre zdravé pľúca

Plávanie je považované za kvalitné kardio cvičenie. Najväčšia výhoda plávania spočíva v jeho schopnosti zvýšiť pľúcnu kapacitu. Výsledkom je viac kyslíka, čo je dôležité pre správne fungovanie mozgu a sústredenie. Väčšie pľúca tiež znamenajú, že dokážete zvládnuť väčší fyzický tlak a neunavíte sa príliš rýchlo.

Woman enjoying the water in a swimming pool