Na internete nájdeme obrovské množstvo rád, ako zhodiť prebytočné kilá. Jedna rada väčšinou popiera tú druhú. Niekto je diétami priamo posadnutý, no aj napriek tomu sa kíl nevie zbaviť. Prečo? Bude to pravdepodobne preto, lebo aj vy veríte častým mýtom o chudnutí. V našom článku spomenieme najčastejšie z nich!

  1. Vynechám všetky cukry a určite to pôjde dolu

Je jasné, že čokoládová torta s poriadnou porciou šlahačky a polevy vám kilá nespáli, no nie je cukor ako cukor! Väčšina ľudí si myslí, že musí z jedálnička vynechať prílohy, pretože sacharidy sú zlo. Omyl! Ryža, zemiaky, cestoviny a strukoviny sú sacharidy, ktoré Vám dodajú potrebnú energiu. Nezabudnite, že iba Váš mozog potrebuje denne na správne fungovanie 100 g sacharidov. Ak si odopriete sacharidy, budete sa cítiť unavene, môže Vás bolieť hlava, budete podráždení, nebudete sa vedieť naplno sústrediť a budete mať chuť na sladké. Hoci sa tomu budete asi čudovať, sacharidy by pri redukcii váhy mali vo vašom jedálničku zaujať okolo 40-50% denného príjmu. No je nutné voliť také, ktoré majú nízky glykemický index.

2. Nebudem jesť žiadne tuky

Údený bôčik si môžete z jednálnička naozaj vyhodiť. Tuky by ste mali obmedziť hlavne z dôvodu ich energetickej výdatnosti, skrývajú totižto v sebe dvojnásobný obsah energie ako sacharidy či bielkoviny. Pri redukčnej diéte by ich podiel v jedálničku mal byť asi 30%, a nemal klesnúť pod 50g. A aké sú tie správne tuky? To sú tie, ktoré udržujú normálnu hladinu cholesterolu a ak v strave nahradia mastné kyseliny, dokážu hladinu cholesterolu aj znížiť. Radí sa sem olivový olej, lieskové orechy, mandle a celkovo oriešky ako také (takže aj arašidové maslo, ďalej sú to ryby (Omega 3), repkový olej a kvalitné margaríny.

3. Budem jesť iba nízkotučné produkty

Blbosť! Jesť light výrobky naozaj nie je žiadna diéta. A vážne si na tom pochutnáte? Konzistencia zodpovedá niekedy vode a pozerali ste na obsah cukru?  Navyše obsahujú viac éčok, umelé sladidlá a viac chémie oproti tým “ne-light” produktom. Tieto výrobky vo väčšine prípadov majú vysoký glykemický index, takže za chvíľu Vás zase začne naháňať chuť na sladké. Nebojte sa jogurtu, ktorý obsahuje 3% tuku. Pridajte doň čerstvé ovocie, oriešky a skvele si na ňom pochutnáte, navyše doplníte zdravé tuky a sacharidy.

 4. Spaľovače a diétne nápoje fungujú

Všetky výrobky, podporujúce chudnutie a spaľovanie tukov fungujú ako taká barlička. Naozaj nebudete chudnúť tým, že sa budete napchávať pilulkami, ale s cvičením, úpravou jedálnička a správnym režimom.