Premýšľate každý deň nad tým, čo si na raňajky dáte? Nestíhate, prípadne sa vám nechce privstať, a preto neraňajkujete? Je to chyba! Raňajky by mali tvoriť základ dňa a mali by vás naštartovať a dodať vám energiu na celý deň. Prinášame vám pár inšpirácií na top zdravé raňajky, ktoré môžete konzumovať aj každý deň.

Sladké vs. slané raňajky

Uprednostňujete sladké alebo slané raňajky? Či už preferujete skôr jeden alebo druhý typ raňajok, mali by ste vedieť, že vaše raňajky by mali obsahovať 3 najdôležitejšie látky, a to – sacharidy, zdravé tuky a bielkoviny (proteíny). Určite nezabudnite ani na vitamíny, vlákninu, antioxidanty, minerálne látky a na enzýmy. Aby vaše raňajky boli označené ako zdravé, mali by ste doplniť aj príjem tekutín – najlepšie čistou, nesýtenou vodou. Samozrejme, raňajky nie sú len o tom, aby ste mali z nich chuťový alebo vizuálny pôžitok, ale najmä, aby ste dodali tie správne výživy telu a naštartovali tak svoj organizmus na celý deň.

Proteinové smoothie

Smoothie predstavuje veľmi rýchlu alternatívu raňajok. Je možné ho pripravovať na niekoľko spôsobov, a preto, ak ráno nestíhate, prípadne sa vám nechce „len“ kvôli raňajkám vstávať, je to tip práve pre vás. Vyskúšať môžete smoothie rôznych príchutí. Dokonca, viete si ho zobrať aj so sebou. Vyskúšajte napríklad banánové smoothie s orechami.

Recept: Potrebovať budete len 1 banán, 1 odmerku akéhokoľvek proteínu (najlepšie vanilka alebo banán), hrsť orechov a 200 ml mlieka. Všetky suroviny dáte do mixéra a podávate. Ak sa vám smoothie zdá málo sladké, pokojne pridajte stéviu. Stévia predstavuje 100 % prírodné sladidlo, ktoré má nulový glykemický index a neobsahuje kalórie. Smoothie je typické tým, že má mať lahodnú jemnú chuť, ale hustejšiu konzistenciu.

smoothie

Proteinové smoothie bowl

Princíp týchto raňajok je rovnaký, ako pri klasickom smoothie. Rozdiel je však v tom, že na prípravu by ste mali použiť aj hrsť ľadu, aby to bolo chutnejšie. Tiež aj v tom, že smoothie bowl sa podáva v miske s ovocím, toppingom a podobne. Rovnako platí, že si môžete zvoliť príchuť akúkoľvek chcete. Vyskúšajte napríklad mango – med smoothie bowl.

Recept: Na prípravu budete potrebovať 150 g manga (pokojne môžete pracovať aj s mrazeným ovocím, ktoré predtým necháte aspoň trochu rozmraziť), ďalej lyžicu medu (med je tiež skvelou alternatívou na sladenie jedál), 100 g nízkotučného gréckeho jogurtu, odmerku proteínu a hrsť ľadu (ak ľad nemáte, pokojne ho vynechajte). Všetky ingrediencie vložte do mixéra, nalejte do misky a ozdobte ovocím, prípadne orechmi.

smoothie bowl

Zdravá ovsená kaša

Ovsená kaša je veľmi zdravá alternatíva raňajok, ktorá obsahuje množstvo vlákniny. Rovnako ako predošlé raňajky, aj ovsená kaša je z hľadiska času veľmi rýchla. Kašu si pripravíte jednoducho, a to tak, že ovsené vločky a mlieko za pravidelného miešania prihrejete v hrnci, kým sa vám nevytvorí kaša.

Recept: Na prípravu budete potrebovať len 50 g ovsených vločiek, 125 ml mlieka a odmerku proteínu (ten môžete pridať len ľahkým primiešaním do mierne vychladenej kaše). Aby ovsená kaša bola chutnejšia, môžete na vrch pridať aj rôzne ovocie, arašidové maslo, nasekanú čokoládu. Osladiť si ju viete opäť stéviou, medom, toppingom alebo javorovým sirupom.

ovsena kasa

Vajíčka na množstvo spôsobov

Vajcia sú potravina, ktorá je veľmi vďačná, pretože sa dá použiť na množstvo spôsobov. Okrem klasickej omelety, volských očí, vajíčok na tvrdo, môžete vyskúšať aj Frittatu so zeleninou. Vyskúšať môžete aj vláčnu omeletu s mliekom a zeleninou.

Recept: Na prípravu budete potrebovať len vajíčka, soľ, korenie, olivový olej, trochu mlieka, zeleninu a syr. Vajíčka, soľ, korenie a mlieko spolu rozmixujte v miske vidličkou. Na panvici rozohrejte olivový olej a pridajte túto vajíčkovú zmes a miešajte, kým omeleta nebude hotová. Podávať ju môžete s celozrnným pečivom, syrom a zeleninou.

vajicka

Avokádový chlebík

Tento chlebík určite môžete poznať z rôznych instagramových profilov, pretože v poslednej dobe zažal veľký bum. Avšak, avokádový chlebík obsahuje množstvo tukov, hoci tých zdravých. Napriek tomu si dávajte pozor na konzumáciu tohto chlebíka, ak si počítate kalórie.

Recept: Na prípravu avokádového chlebíka budete potrebovať avokádo, chlieb, soľ, korenie, bylinky a vajíčko. Zrelé avokádo nakrájajte a roztlačte v miske. Pridajte podľa chuti soľ, korenie a bylinky. Vajíčko si pripravte na spôsob, aký máte najradšej. Pokojne to môže byť volské oko, prípadne len vajíčko na tvrdo. Na ražný chlieb naneste avokádovú nátierku a vajíčko.

avokadovy toast

Celozrnné pečivo so šunkou, syrom a zeleninou

Mnoho ľudí, ktorí sa snažia schudnúť si odopierajú akékoľvek pečivo. Samozrejme, celozrnné pečivo je dobrou voľbou na raňajky, pretože jeho konzumáciou sa posilní či už trávenie alebo metabolizmus. Pri týchto raňajkách môžete využiť svoju fantáziu a to, na čo máte práve chuť. Pri výbere šunky skôr uprednostníte kvalitnú chudú šunku s vysokým podielom mäsa – napríklad morčaciu. Pokojne si navrch dajte aj tvrdý syr a zeleninu. Tiež môžete pridať vajíčko.

celozrnné pecivo so sunkou

Tak, ako sme už v úvode spomenuli, nezabudnite k raňajkám doplniť aj dostatok tekutín. Či už vo forme čistej nesýtenej vody alebo vo forme zeleného čaju.