Počas sviatočného obdobia je nie vždy ľahké vyhnúť sa prejedaniu. Skúste naše tipy ako uspokojíte hlad a užijete si Vianoce naplno bez toho, aby vám pribudlo zopár kíl.

 

 1. Jedzte viac zdravých jedál (necháte tak menej priestoru sladkému). Medzi bežné zdravé sviatočné jedlá patrí morčacie, pečené bravčové a kuracie mäso, sladké zemiaky, brusnicová omáčka s nízkym obsahom cukru či zelenina.
 2. Občerstvite sa hrsťou orechov
 3. Snažte sa obmedziť konzumáciu alkoholických drinkov na minimum. Ak sa aj tak rozhodnete pre alkohol, uprednostnite pohár vína pred vaječným likérom.
 4. Pred Štedrou večerou sa naraňajkujte a naobedujte. Vyhnete sa tak tomu, že budete hladovať.
 5. Ak ste na párty, vyhnite sa stolom s občerstvením. ( Takýmto občerstvením dokážete zjesť stovky kalórii navyše.)
 6. Dodržiavajte cvičenie alebo aspoň pridajte nejakú aktivitu navyše ( zopár koliečok v nákupnom centre navyše, alebo dlhšia prechádzka po výdatnej večeri.)
 7. Zmeňte svoje myslenie. Ak čakáte, že sa budete cez Vianoce prejedať, aj sa tak stane. Pokiaľ ale budete považovať sviatočné jedlo za obyčajné, vyhnete sa tomu.
 8. Vďaka sviatočným jedlám sa môžete stretnúť so svojimi priateľmi a rodinou. Čo to znamená? Čím viac sa budete rozprávať, tým menej budete jesť.
 9. Nakladajte si porcie sami. Takto si môžete naložiť menšiu porciu.
 10. Doprajte si rozumne. Ak už budete musieť jesť niečo “nezdravé” , vyberte si niečo, čo milujete a niečo, čo si môžete dovoliť iba počas tohto obdobia. (napríklad nie čokoládové sušienky alebo chlieb s maslom.)
 11. Nejedzte iba preto , aby ste potešili ostatných. Aj keď vám babka dáva ten jej najlepší koláč, nemyslite si, že ho musíte zjesť. Pokiaľ teda naozaj nechcete 🙂
 12. Jedzte a prežúvajte pomaly. 
 13. Vyrovnajte sa so svojimi emóciami. Nedovoľte, aby ste sa prejedali iba kvôli tomu, že sa cítite osamelo či frustrovane. Doprajte si horúcu vaňu, pozrite si film alebo sa choďte prejsť – hocičo, čo nezahŕňa jedlo.