Júl a august nie sú len mesiace, kedy je ten vhodný čas užívať si slnko a čas strávený pri vode. Práve počas týchto dvoch mesiacov je čas na veľké letné upratovanie. Viete, aké časti domácnosti by sa mali upratovať práve teraz? Pozrime sa na nich spoločne.

Činnosti, ktoré odkladáme po celý rok

Sú jednotlivé časti domácnosti, ktoré sa upratujú len vo vyhradenom čase. Viete si predstaviť umývať okná v zime? Alebo si predstavte, žeby ste mali tepovať koberce, triediť oblečenie v skrini a mnoho takýchto drobností, robiť práve v zime. Mnoho ľudí má počas leta celozávodnú dovolenku, ktorú nevyužíva na dovolenku pri mori, ale vykonáva práve takéto aktivity.

1. Triedenie oblečenia

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, je to činnosť, pri ktorej strávite veľmi veľa času. Preto si ho vopred vyhraďte. Je pravda, že ak váš šatník praská vo švíkoch, je najvyšší čas ho upratať. Triediť oblečenie by ste nemali len na letné a zimné, ale je to prvý krok, ktorý by ste mali urobiť. Zimné pokojne uložte do krabíc a odneste na miesto, kde nie je vlhko. Hneď sa vám urobí priestor v skrini. A teraz čo s tým letným?

  1. Oblečenie, ktoré ste nemali viac ako rok, dajte bokom.
  2. Oblečenie, ktoré ste nosili už dávno a držíte ho v skrini len tak, lebo je pekné, dajte bokom.
  3. Oblečenie, pri ktorom si už 5. rok hovoríte „schudnem do neho“, dajte bokom tiež.
  4. Oblečenie, na ktorom vidíte poškodenie, dierky alebo nejaké fľaky, ktoré sa nedajú odstrániť, dajte bokom.

oblečenie v šatníku

Všetko to oblečenie, ktoré ste dali bokom môžete ponúknuť niekomu, kto ho potrebuje alebo tomu, kto ho vynosí. To, ktoré ste dali bokom, pretože je poškodené, pokojne vyhoďte. Ak chcete mať takýto poriadok v skrini vždy, pri kúpe každého oblečenia si spomeňte na pravidlo kus za kus. To znamená, že ak jeden kus do šatníka dáte, jeden z neho musíte vyradiť.

2. Tepovanie kobercov a pohoviek

Je aktivita, ktorá sa robí v letných mesiacoch práve kvôli vysokým teplotám, čo zaručí rýchle schnutie. Veľkú výhodu majú tí, ktorí koberce doma nemajú, ale pravdepodobnosť, že by niekto nemal pohovku, je veľmi malá. Tepovanie pohoviek síce nie je veľmi obľúbená činnosť, ale nezaberie veľa času. Od intenzity používania by sa tepovať pohovky mali 1-2x ročne práve kvôli alergénom, roztočom a prachu, ktorý sa môže usadiť aj dovnútra a nielen na povrch.

tepovanie pohoviek

3. Upratovanie špajze

Ak nemáte špajzu, nevynechávajte tento bod. Pod slovom špajza si môžete predstaviť aj potraviny v pivnici alebo v skrinkách kuchyne. Mali by ste sa zamerať najmä na potraviny, ktoré podliehajú skaze. Mali by ste tiež skontrolovať zaváraniny z minulých rokov či ich už netreba skonzumovať alebo vyhodiť. Tie z minulých rokov by ste mali uložiť dopredu, aby ste ich spotrebovali čo najskôr a tohtoročné dať dozadu.

upratovanie v špajzi

4. Umývanie okien

Jedna z najviac nepríjemných aktivít, ktoré sme doteraz spomenuli, je určite umývanie okien. Ale niekto to urobiť musí a ak chcete predísť komplikáciám, používajte hlavne dobré čistiace prostriedky, po ktorých vám neostanú fľaky alebo šmuhy. Určite si tým ušetrite čas a nervy. Tiež nezabudnite na rámy okien.

umyvanie okien

Ak sa vám do týchto aktivít nechce, požiadajte niekoho, kto to urobí za vás.  Je mnoho firiem, ktoré sa zaoberajú buď len jednou činnosťou, napríklad ako je tepovanie alebo ktoré poskytujú všetky upratovacie služby. Nezabudnite si ich rezervovať dopredu, pretože niektoré majú práve v letných mesiacoch plné termíny.