Viacero ľudí si pod pojmom šalát predstaví len kopu zelených listov, zeleniny a tam to končí. Je to chyba. Šalát môže byť aj plnohodnotný pokrm, výživný, ktorý vám dodá energiu, vitamíny, minerály a zasýti vás. Je však dôležité vedieť, čo do šalátu pridať.

Nie je to len o zelených listoch

Konzumovať šaláty nemusíte len v prípade, že sa snažíte schudnúť. Ďalšou mylnou predstavou niektorých ľudí je to, že si myslia, že šalát je len súčasťou nejakého pokrmu, prípadne, že ľudia konzumujú šalát len vtedy, keď chcú schudnúť. No pravdepodobne, ešte nejedli dobrý šalát, ktorý dokáže človeka zasýtiť na niekoľko hodín. Súčasťou množstva šalátov je samotný zelený šalát, ktorý môže byť ľadový, rímsky, hlávkový, kučeravý, poľný, prípadne to môže byť žerucha, rukola, mangold alebo akýkoľvek iný šalát, ktorý máte radi. Práve tieto zelené listy zabezpečia, aby šalát obsahoval množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov a vlákniny, čím podporia trávenie. Vďaka celému radu zastúpených látok majú šaláty vplyv aj na imunitný systém. Doplňte tento šalát o množstvo zeleniny, či už o klasickú paradajku, papriku, uhorku alebo o mrkvu, repu, cuketu, brokolicu, kukuricu, záleží len podľa vašej chuti. Čím pestrejšiu zeleninu zvolíte, tým bude pokrm aj na oko vyzerať chutnejšie.

recepty na salat

Nezabudnite na bielkoviny

Stavebnou látkou potrebnou pre telo sú bielkoviny. Preto nezabúdajte pridať túto zložku aj do vášho šalátu. Pokojne si narežte malé kúsky kuracieho alebo morčacieho mäsa, pridajte syr, vajíčka, tuniaka, lososa alebo tofu. Všetky tieto potraviny obsahujú dostatok bielkovín, ktoré nesmú v jedálnom lístku chýbať.

salat s tuniakom

Tuky aj pri chudnutí

Ak predsa len chcete znížiť svoju váhu a začali ste konzumovať šaláty práve z toho dôvodu, potom aj tak nezabúdajte, že šalát musí obsahovať tuky. Ide o zdravé tuky, ktoré sa nachádzajú v olivovom oleji, avokáde, olivách, orechoch či sezamových semiačkach.

avokado

A čo so sacharidmi?

Ani tie nesmú chýbať vo vašom jedálnom lístku a ani v prípade, že chcete schudnúť. Sacharidy dodávajú energiu a ide v podstate o zdravé cukry, takže pokojne si do šalátu pridajte aj quinou, čiernu ryžu, krutóny celozrnného pečiva, celozrnné cestoviny, ale tiež aj ovocie, ktorá vášmu šalátu dodá prijemnú sladkú chuť.

cestoviny

Soľ a koreniny

Koreniny sú veľmi dôležitou súčasťou šalátu, pretože mu dodávajú vynikajúcu chuť. Namiesto klasickej kuchynskej soli vyskúšajte morskú soľ, ktorá je pre telo zdravšia. Nezabúdajte ani na bylinky. Samozrejme, ak máte čerstvé, pridajte tie, ak nie, tak rôzne sušené. Či už pridáte oregano, bazalku, koriander alebo kôpor, šalát bude mať nový rozmer. Dochutiť šalát viete aj cibuľkou, cesnakom ale aj cayenským či provensálskym korením.

koreniny

Dresingy či zálievky

Ak chcete, aby šalát bol príjemne vláčny a ľahko konzumovateľný, urobte si domáci dresing či zálievku. Kupované dresingy sú väčšinou len samé E-čka, ktoré pri chudnutí určite nechcete prijímať. Urobte si kôprovú, octovú zálievku s horčicou alebo s bazalkou. Prípadne si urobte domáci jogurtový dresing či dresing s bylinkami alebo len olej s bylinkami.

dressing

Inšpirácia na každom kroku

Inšpiráciu na rôzne chutné šaláty či už tie, ktoré sa konzumujú teplé alebo studené, nájdete na každom kroku. Existuje množstvo blogeriek alebo vlogeriek, prípadne fitness trénerov, ktorí sa zdravej strave venujú. Určite odporúčame sledovať YouTuberku Míšu Nguyen a jej kanál Bé Hà Stylewithme, ktorá okrem klasických vlogov robí aj videá na tému zdravej stravy, cvičenia či obliekania, takže každý si nájde to svoje. Okrem toho určite zapojte svoju fantáziunebojte sa experimentovať.