Budovanie silnejšieho vzťahu prispieva aj vášmu celkovému zdraviu, a to najmä teraz v dobe, kedy nám koronavírus bráni stretávať sa s blízkymi osobami. Správna konverzácia nám môže poskytnúť vzájomný pocit porozumenia či spolupatričnosti. Zraniteľnosť, podpora otvorenosti a poskytnutie bezpečného priestoru sú spôsoby, akými môžeme prehĺbiť vzájomný vzťah.

  1. Nájdite si čas na sebareflexiu 

Je dôležité si byť istý tým, kým ste, alebo sa aspoň usilovať o lepšie porozumenie seba samého. Keď zápasíme sami so sebou, je ťažké udržať si a vybudovať pevné vzťahy s ostatnými ľuďmi. Láska začína od vás.

2. Venujte pozornosť reči vášho tela

Reč tela je dôležitá na budovanie vášho vzťahu. Keď sa s niekým rozprávate, človek na druhej strane si vždy všíma mimiku vášho tela. Mierne sa nakloňte k osobe, s ktorou sa rozprávate, čím date najavo, že počúvate pozorne.

3. Počúvajte 

Jednou z vecí, ktorá vedie k zániku mnohých vzťahov, či už osobných alebo profesionálnych, je to, že začneme vychádzať z toho, že si myslíme, že poznáme výsledok rozhovoru. Napríklad v manželstvách manželia predpokladajú, že vedia, čo povie ich partner, takže po začiatku vety prestanú počúvať. Keď sme presvedčení, že „poznáme“ tých, s ktorými trávime čas, zamkneme si dvere pred hocijakým prekvapením, objavom – a v organizáciách – inováciou. Začnite počúvať.

4. Online zážitky 

Zoom nie je určený iba na pracovné hovory či rodinné rozhovory. V súčasnosti existuje obrovské množstvo zážitkov, ktoré si môžete stále zažiť, a to aj z domova. Existujú online kurzy varenia, ako aj online ochutnávky piva a syrov. Môžete sa ich skutočne zúčastniť so svojimi priateľmi alebo rodinou a zdieľať tieto nové zážitky spoločne.

5. Naplánujte si čas spolu … a od seba  

Začiatok roka je práve to obdobie, kedy si dávame dokopy náš diár, plánujeme stretnutia a snažíme sa rozvrhnúť si svoj čas. Ak plánujete pracovať na budovaní pevnejšieho vzťahu s manželkou, kolegom, či inou blízkou osobou – naplánujte si čas, ktorý s nimi budete tráviť. Keď s nimi strávite  čas, odložte telefón a venujte sa im . Ak ste však strávili takmer každú chvíľu v karanténe s tou istou osobou, posledná vec, na ktorú možno budete chcieť práve teraz myslieť je plánovanie ďalšieho strávvenáho času spolu. Takže ako by ste si naplánovali tento dátum, naplánujte si aj nejaký čas od seba.

6. Myslite na to, čo chcete 

Mnoho ľudí tvrdí, že chcú pevnejšie vzťahy, ale málokto vie, čo to konkrétne znamená. Dôležitým krokom je uvedomiť si hodnoty u kamaráta, partnera alebo šéfa. Potom si uvedomte to, čo chcete vo vzťahu dosiahnuť vy. Kde sa chcete učiť, rásť a napredovať?