Veľa ľudí sa snaží schudnúť tým, že skúša rôzne diéty. Raz nejedia mäso, potom zase vynechávajú pečivo alebo skúšajú aj iné diéty s nádejou, že tentoraz to konečne vyjde. No aj tak sa im nedarí schudnúť. Ako ale schudnúť aj bez diéty? Na to sa pozrieme v tomto článku. K tomu, aby ste zhodili pár kíl, nie je nutné dodržiavať nejakú drastickú redukčnú diétu. Nemusíte sa trápiť hladom, alebo jesť nejaké jedlo, ktoré vám vôbec nechutí. Aj chudnutie môže byť zábava!

Chudnutie aj bez diéty 

Aj keď sa dá schudnúť aj bez diéty, vždy by ste si mali dať pozor na to, čo jete. Nie,  nechceme od vás , aby ste sa trápili hladom alebo začali jesť iba zeleninu. To určite nie. Napriek tomu by ste sa ale mali pozrieť na to, čo obsahuje váš bežný jedálniček. Nie je tam niečo navyše? Niekedy postačia len veľmi malé úpravy stravovacieho režimu k tomu, aby ste začali chudnúť. Stačí, keď prestanete piť sladené nápoje, ako sú najrôznejšie limonády, alebo keď vynecháte pár sladkostí. Alebo už len to, že namiesto pečiva z bielej múky začnete jesť celozrnné pečivo. Aj takéto malé, drobné zmeny v jedálničku môžu dokázať zázraky.

Nestresujte 

Veľkým nepriateľom peknej postavy je práve stres. Nedostatok spánku, neustále pobehovanie, rýchlo do práce, rýchlo na nákup, rýchlo domov a pod. Naše telo na to potom reaguje práve tým, že sa trochu obalí tukom. Abyste schudli aj bez diéty, mali by ste sa snažiť menej stresovať. Doprajte si dostatok spánku. Optimálne by ste mali spať aspoň osem hodín a malo by ísť o pokojný a neprerušovaný spánok. No nie je to len o spánku. Zájdite si na masáž, ku kaderníčke alebo na kozmetiku. Jednoducho urobte niečo pre seba, aby ste sa cítila spokojná. Už aj to vám môže veľmi pomôcť naštartovať vaše chudnutie.

10 000 krokov denne 

Na začiatok je dobré začať napríklad s prechádzaním sa. Kúpte si nejaký fitness náramok, krokomer alebo aplikáciu do mobilného telefónu a sledujte, koľko sa hýbete. A snažte sa, aby ste každý deň urobili aspoň 10.000 krokov. Možno sa vám to zdá veľa, ale ono to vo výsledku nie je až tak veľa.

Ak už máte kondičku, tak sa nebojte ani intenzívnejšej fyzickej aktivity. Trebárs behanie alebo jazda na bicykli. Pamätajte ale na to, že pre spaľovanie tukov je najlepšie, pokiaľ nevykonávate fyzickú aktivitu až príliš intenzívne. Ku spaľovaniu tukov dochádza predovšetkým vtedy, ak máte počas cvičenia tepovú frekvenciu niekde okolo 60 -70% tepového maxima. Ak je vaše cvičenie intenzívnejšie, tak tuky príliš nespaľujete. To isté platí však aj vtedy, keď sa “flákate”. V tom prípade si vaše telo vystačí len s pohotovostnými zásobami glykogénu vo svaloch a tuky sa opäť nespaľujú.

Pri cvičení alebo akejkoľvek inej fyzickej aktivite by ste sa teda mali snažiť o to, aby to nebolo ani príliš, ani málo. Teda ak beháte, tak sa nesnažte šprintovať, ale bežať tak, aby ste boli súčasne schopní plynule hovoriť (bez zadýchania). Ak kráčate, zvoľte svižnejšie tempo chôdze tak, aby ste sa trebárs aj trochu zapotili.

Na záver 

Najlepší spôsob, ako schudnúť je kombinácia zdravého jedálnička a cvičenia (resp. rozumnej miery fyzickej aktivity). Ak si osvojíte základy zdravého stravovania, a navyknete si na každodenný pravidelný pohyb, máte veľkú šancu, že nielen schudnete, ale že si aj svoju novú váhu udržíte.