Výrok „Nový rok, nové ja“ pozná určite každý z vás. S príchodom nového roka si mnoho ľudí dá určité záväzky a najmä predsavzatia na nasledujúci rok. Vybrali sme zopár z nich, ktoré si dáva každý. Patríte medzi nich aj vy?

1. Začnem sa zdravšie stravovať

Po sviatkoch, kedy človek zje viac jedla, než za celý rok, si mnoho ľudí dáva práve toto predsavzatie. Po novom roku mnohokrát začnú najskôr s detoxom, pretože trávenie počas vianočných sviatkov dostáva zabrať. Následne si začnú upravovať jedálniček. S príchodom nového roka sa ľudia rozhodnú aj vynechať mäso, prípadne všetky živočíšne výrobky a stanú sa z nich vegetariáni, prípadne až vegáni. Samozrejme to, že odľahčite svoje telo od ťažkých jedál je super, ale v prípade vegetariánstva a vegánstva je dôležité vedieť ako jesť. Nie je to len o vynechaní potravín. Dôležité je mať vyváženú stravu obohatenú najmä o bielkoviny, tuky a sacharidy. Dôležité je aj prijímať dostatočné množstvo vitamínov či už vo forme zdravej stravy alebo vo forme výživových doplnkov.

zdrava stava

2. Schudnem do leta

Strava a cvičenie ide ruka v ruke. Práve január je mesiac, kedy sú fitness centrá každým rokom najviac preplnené. Bohužiaľ len pár ľudom to vydrží a venujú sa cvičeniu a chudnutiu po zvyšok roka. Tento rok je odlišný kvôli opatreniam, ktoré sú spojené s Covid-19. Avšak, ten čo si ide za tým, splniť toto predsavzatie, začne s cvičením doma, prípadne s nejakou kardio aktivitou. Okrem behu môžete zaradiť ako kardio aktivitu aj bicyklovanie alebo korčuľovanie na zamrznutom jazere. Je dôležité vedieť, že beh nie je len o tom, zabehnúť čo najviac kilometrov. Dôležité je mať obuv na to určenú, aby ste si neublížili, mať správnu techniku behu, správne dýchať a mať dobré oblečenie. Dbajte aj na to, že je dobre užívať kĺbovú výživu, pretože práve kĺby sa pri behu najviac opotrebujú, preto nie je beh určený pre každého.

beh

3. Budem sa viac vzdelávať

Vzdelávať sa a rozširovať si obzory o akúkoľvek tému, je vždy super nápad a skvelé predsavzatie. Ak ste sa rozhodli, že sa naučíte nový cudzí jazyk, prečítate do konca roka 30 kníh, pozriete si aspoň 10 dokumentárnych filmov alebo sa naučíte veci z oblasti, ktorá vám je úplne cudzia, prípadne sa dovzdelávate v oblasti, ktorá vás zaujíma a ktorej sa venujete, tak je určité tá správna voľba. Určite vám držíme palce pre čokoľvek, čo ste sa rozhodli.

vzdelavanie

4. Prestanem s fajčením

Jedným z najčastejších predsavzatí je určite prestať s fajčením. Pravdupovediac, môže ísť o jedno z najťažšie dodržaných predsavzatí, pretože mnoho ľudí má slabú vôľu a už po pár dňoch s tým skonči. Rovnako je fajčenie forma závislostí na nikotíne a človek ak nedostane do tela dávku nikotínu, na ktorú je zvyknutý, tak sa to odzrkadlí na jeho nálade. Začne byť v strese, je podráždený, nevrlý a agresívny. Avšak aj v tomto prípade existuje niekoľko pomôcok, ktoré vám s tým pomôžu. Vyskúšali ste niekedy nikotínové náplasti alebo žuvačky? Hoci to môže vyzerať ako nezmysel, ale pomáha to.

prestanem s fajcenim

5. Precestujem celý svet

Samozrejme precestovať celý svet je veľmi náročné, nielen po finančnej stránke ale aj po tej časovej. Mnohým ľuďom sa už podarilo si splniť takýto sen, avšak zahŕňal napríklad krajiny Európy. Ide o veľmi pekné predsavzatie, avšak v tejto dobe môže ísť o veľmi komplikované predsavzatie.

cestovanie

Pre akékoľvek z nich sa rozhodnete, určite je dôležité v ňom zotrvať a dotiahnuť ho do úplného konca. Držíme palce.