Opatrenia sa pomaly uvoľňujú, a to znamená väčší pohyb a viac možností na športové aktivity v prírode aj mimo okres. Jar je na šport z hľadiska počasia skvelým ročným obdobím. Vykonávanie akéhokoľvek športu je pre zdravie človeka a budovanie imunity to najlepšie, čo môžete pre seba urobiť. Vyskúšajte si niektorú z týchto aktivít, ktorú si určite zamilujete.

1. Precvičte celé telo behaním

Beh je najlepšia a najlacnejšia športová aktivita, ktorú v jari viete vykonávať. Viete ňou precvičiť celé telo, posilniť imunitu a nepotrebujete si na ňu kupovať žiadne špeciálne vybavenie. Postačia vám kvalitné bežecké športové tenisky. Výber obuvi je veľmi dôležitý, pretože od toho sa bude odvíjať aj spôsob vášho behu. Tenisky si vyberajte v závislosti od terénu, na ktorom beháte a od výšky či typu vašej klenby. Výber správnych tenisiek vás môže uchrániť aj pred úrazom spojeným s behaním. Väčšinou ide o natiahnutie, podvrtnutie či o úrazy kolien, svalov a kĺbov. Ak ste začínajúci bežec, prispôsobte dĺžku a tempo behu vašim schopnostiam. Pri behaní nezabudnite prijímať množstvo tekutín či užívať výživové doplnky, ktoré zabránia vzniku svalových kŕčov – napríklad magnézium.

behanie

2. Bicyklovanie ako kardio tréning

Bicyklovanie je skvelá aktivita, vďaka ktorej viete spoznať aj blízke okolie. Bicyklovanie je veľmi funkčný a praktický šport, ktorý viete vykonávať individuálne alebo v skupine. Rovnako ako pri behu, aj bicyklovaním viete posilniť celý organizmus, zlepšiť imunitu a zdravie. Bicyklovanie sa radí medzi kardio športy a v mnohých prípadoch môže nahradiť beh, a to v prípade, ak cítite bolesť či máte problémy s pohybovým aparátom. Pri behaní človek pociťuje väčšie nárazy na kĺby, preto namiesto neho vyskúšajte bicyklovanie. Opäť platí, aby ste si typ bicykla vyberali dôkladne a rovnako tak aj doplnky, ako cyklistická prilba a podobne.

bicyklovanie

3. Korčuľovanie na vytvarovanie postavy

Korčuľovanie je ďalšia finančne nenáročná športová aktivita, ku ktorej potrebujete len korčule. Korčuľovanie patrí k športu, ktorým si viete pekne vytvarovať postavu, pretože pri nej posilňujete najmä svaly na zadku a nohách. Korčuľovaním spálite tuk, zvýšite svoju výdrž a kondíciu. Nevýhodou korčuľovania je najmä to, že potrebujete na to mať vyhradené a špeciálne upravené miesto, po ktorom môžete ísť a tiež sa musíte riadiť počasím, pretože pri mokrom povrchu môže dôjsť k nebezpečnému úrazu.

korculovanie

4. Turistika v prírode a na horách

Príroda a hory ponúkajú ideálne miesto, pri ktorom môžete spojiť príjemné s užitočným. Ak neradi beháte či nevykonávate žiaden zo športov, ktorý sme spomenuli, potom môže byť turistika pre vás najideálnejšia. Pri turistike a najmä pri trekingu si človek ani neuvedomí, že športuje. Treking je vhodný aj pre rodiny s deťmi, pretože úroveň náročnosti si viete zvoliť vy. Dôležité je dbať na vhodnú pevnú obuv, ktorá tlmí nárazy, pretože pri takomto pohybe v prírode môžete veľmi rýchlo prísť k úrazu. Prispôsobte tomu aj vhodné nepremokavé či termo oblečenie, pretože teplotné rozdiely sú v horách a v dolinách výrazne odlišné. Nezabudnite sa vybaviť aj repelentom, pretože práve v jari sa príroda prebúdza a tým pádom vzniká riziko poštípania hmyzom či kliešťom.

turistika

5. Skupinové športové aktivity

Ešte stále platia opatrenia, ktoré zabraňujú vykonávať skupinové športy pre viac ako 6 ľudí. Preto sa veľmi neodporúča hrať futbal, volejbal, basketbal, hokejbal a podobné športy, pri ktorých je väčší počet ľudí. Napriek tomu môžete skúsiť napríklad tenis. Opäť ide o športovú aktivitu, pri ktorej si precvičíte celé telo a ktorú je možné vykonávať vo dvojici.

tenis

6. Pohyb a starostlivosť o záhradu

Okrem typických športových aktivít je pre jar typický aj pohyb a starostlivosť o záhradu, v ktorej rovnako spálite určité množstvo kalórií. Keďže sa príroda prebúdza, je potrebné sa začať o ňu starať. Venujte dostatočné množstvo výsadbe jarných rastlín, bylinkám, trávniku, skrášlite si jazierko, skalky, záhony či okrasné dreviny.

starostlivost o zahradu

Čo je výhodou všetkých týchto aktivít je to, že pri nich spálite nejaké to množstvo kalórií, ale najmä nachytáte vitamín D zo slnka, ktorý je dobrý na budovanie imunity. Je tiež dôležitý pre zdravé kosti, zuby, svaly, ale tiež aj pre srdce a mozog.