Začiatkom roka ste sa rozhodli, že tento rok sa prekonáte a začnete konečne behať? No jediné, čo vám k tomu bráni je vstať z postele a ísť? Ešte predtým, než s tým vôbec začnete, mali by ste vedieť tieto užitočné tipy.
1. Kedy je najlepšie začať?
To či začnete behať ráno, na obed alebo večer, je len čisto otázka vášho voľného času. Ak ste ranné vtáča a nerobí vám problém vstať a ísť si odbehnúť aspoň 30 minút ráno, pokojne. Naštartujete tak svoj deň a budete to mať v podstate za sebou. Čo sa týka behu počas obeda, tak ten určite v letných mesiacoch neodporúčame. Teploty sú vtedy najvyššie a vy sa môžete ľahko dehydrovať. A čo večer? Mnoho ľudí sa na začiatku hanbí, preto začínajú s behom až večer. Dôležité je vedieť, že by ste pred behom nemali večerať, takže večeru zvoľte radšej až po behu.
2. Aká je optimálna doba behania?
Ak sa radíte do kategórie začiatočník, potom úplne postačí 30 až 40 minút behu. Samozrejme to všetko záleží od vašej kondície, a preto by ste mali striedať beh s chôdzou. Nakoľko vaše telo nie je zvyknuté na takúto fyzickú záťaž, rozhodne by ste si mali nastaviť jeden deň behu a jeden deň voľna. Ak sa následne dostanete do takéto režimu, môžete zvýšiť intenzitu, vzdialenosť a počet bežeckých dní. Čo je dôležité pri behaní dodržiavať je pravidelnosť, aby si telo zvyklo.
3. Čo všetko budem na behanie potrebovať?
Pri behu je dôležité mať vhodnú obuv. Ak sa chystáte behať po rovnom povrchu, postačí vám klasická bežecká obuv, ktorá bude pevná. Na druhej strane, ak premýšľate nad tým, že predsa len nechcete, aby vás niekto videl a chcete behať v lese, zvoľte trailovú obuv, ktorá je na to prispôsobená. No ak ste nováčik, radšej si zvoľte rovinatý terén. Ak začnete behať už teraz v zime, oblečte si termobielizeň. Pri behu je lepšie mať viac tenších a funkčných vrstiev, než jednu hrubú, pretože tá vás pred chladom neochráni. Niektorí bežci sa chránia aj čiapkou alebo minimálne čelenkou, aby si tým chránili uši a aby im telesné teplo neunikalo. Zvoľte aj pohodlné funkčné nohavice, ktoré budú na vás dobre držať a pri behu nebudú padať. Oblečenie by malo byť čo najviac obtiahnuté čím sa zvýši aj vaša aerodynamika. Ak si chcete odmerať vzdialenosť, čas, tep pokojne si kúpte hodinky, ale tie nie sú prvoradé.
4. Po akom teréne je najlepšie behať?
Táto otázka je veľmi všeobecná a každý bežec by vám na ňu odpovedal asi tak, ako sa najlepšie behá jemu. Avšak, čo sa týka nášho tela, najlepšie je mať pod nohami mäkší povrch. Behanie po asfalte má veľký vplyv na kĺby. A ako sme v predošlom článku spomenuli, nie je to zdravé. Naše kĺby a svaly sa môžu týmto omnoho skôr opotrebovať. Síce nemusia bolieť hneď, ale časom sa to môže odzrkadliť. Okrem terénu je dôležité mať pri behu aj správny postoj. Ramená nedvíhajte príliš vysoko, hlavu a telo udržujte vzpriamené, hlavu držte pozdĺž chrbtice a pozerajte pred seba, ruky držte ohnuté v pravom uhle popri tele. Čo sa týka nôh, robte radšej kratšie kroky a kolená nedvíhajte vysoko, nakoľko bežíte pomaly. Využívajte celú plochu nôh a našľapujte cez palec.
5. Vhodné tipy pre zdravý beh
Okrem všetkých týchto tipov by ste mali ešte vedieť nasledovné. Dôležitý je strečing, ktorý by ste si mali dať pred behom aj po ňom. Ak bežíte v pomalom tempe mali by ste sa nadychovať nosom a vydychovať ústami. Nezabúdajte aj na pitný režim. Najvhodnejšou tekutinou je minerálna voda, ktorá doplní počas behu do vášho tela potrebné minerály.