Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. Vďaka vysokej hladine antioxidantov a prospešných živín sa dokonca javí ako celkom zdravá. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí si radi pochutnajú na káve, majú oveľa nižšie riziko niektorých závažných ochorení, ako tí, ktorí kávu nepijú. Prečítajte si v našom článku o benefitoch pitia kávy.

  1. Spaľuje tuky

Kofeín sa nachádza v takmer každom doplnku na spaľovanie tukov – a to z jednoduchého dôvodu. Je to jedna z mála prírodných látok, ktorá napomáha spaľovaniu tukov. Niektoré štúdie ukazujú, že kofeín zvyšuje rýchlosť metabolizmu o 3 až 11%. V prípade dlhodobých konzumentov kávy sa však toto percento zníži.

2. Výrazne zlepšuje fyzickú výkonnosť

Kofeín stimuluje váš nervový systém a rozdáva signály tukovým bunkám, aby odbúravali telesný tuk.Tiež zvyšuje hladiny adrenalínu v krvi. Popri týchto účinkoch nás ani neprekvapuje, že kofeín v priemere o 11 až 12% zlepšuje fyzickú výkonnosť. Preto je skvelý nápad dať si šálku kávy asi pol hodinu predtým, ako pôjdete cvičiť.

  1. Obsahuje základné živiny

Káva obsahuje niekoľko dôležitých živín vrátane riboflavínu, kyseliny pantoténovej, mangánu, draslíka, horčíka či niacínu.

  1. Znižuje riziko vzniku Parkinsonovej choroby

Parkinsonova choroba je druhým najbežnejším neurodegeneratívnym ochorením hneď za Alzheimerovou chorobou. Je spôsobená smrťou neurónov generujúcich dopamín vo vašom mozgu. Štúdie potvrdili, že osoby, ktoré pijú kávu, majú oveľa nižšie riziko vzniku Parkinsonovej choroby. Zníženie rizika sa pohybuje od 32 do 60%.

  1. Chráni pečeň

Pečeň je úžasný orgán, ktorý zastupuje stovky dôležitých funkcií. Niektoré bežné choroby postihujú predovšetkým pečeň ako napr. hepatitída  a mnoho ďalších. Väčšina týchto chôrob môže viesť k cirhóze pečene. Pitie kávy znižuje riziko vzniku tejto choroby.

  1. Bojuje proti depresii

Depresia je vážna duševná porucha, ktorá výrazne znížuje kvalitu života. Pitie kávy znižuje riziko vzniku depresie a znižuje riziko samovraždy.