Žiarivý úsmev neznamená zdravý úsmev. K tomu, aby ste mali zdravý a žiarivý úsmev, mali by ste používať aj správne produkty, ako sú zubné kefky, pasty, ústne vody či mnoho ďalšieho. Poďme si ukázať, aké z nich by ste mali používať, aby bol váš úsmev ako z reklamy.

Zubné kefky

Okrem správneho výberu zubnej kefky by mal človek dbať aj na správny spôsob čistenia zubov. Na výber má z množstva typov zubných kefiek, a to manuálnych, oscilačných alebo sonických. Navyše pri manuálnych zubných kefkách má na výber z mäkkých, stredne tvrdých a tvrdých kefiek. To sa odvíja v závislosti od toho, aký počet štetiniek kefka má. Zubnú kefku by ste mali prispôsobiť citlivosti vašich zubov, typu vašich zubov a ústnej dutiny a od intenzity čistenia.

zubne kefky

Zubné pasty a gély

Zubnú pastu by ste si nemali vyberať podľa ceny alebo podľa značky, ale podľa problému, ktorý vám má vyriešiť. Napríklad, ak vás trápi krvácanie ďasien, máte oslabenú zubnú sklovinu, prípadne vás trápi paradentóza, tak si vyberte zubnú pastu, ktorá vám s týmto problémom pomôže. Ak budete mať zo zdravotného hľadiska ústnu dutinu v poriadku, až potom sa sústreďte na zubné pasty, ktoré majú špecifickú vlastnosť, napríklad to bielenie, po ktorom túži každý. Pri výbere a kúpe zubnej pasty alebo gélu sa pozerajte na zloženie. Dobrá zubná pasta by mala minimálne obsahovať fluorid, ktorý chráni zubnú sklovinu a váš chrup práve pred baktériami, kyselinami či cukrami. Naopak, zubné pasty by nemali obsahovať vysokú koncentráciu abrazívnych látok, ktoré vašim zubom škodia.

zubne pasty

Medzizubné kefky a nite

K čisteniu ťažko dostupných miest a medzizubných priestorov, ktoré je potrebné čistiť, slúžia práve medzizubné kefky či nite. Práve oni dopomáhajú pri čistení zubných strojčekov. Využívaním medzizubných kefiek a nití dokážete znížiť aj množstvo zubného povlaku či výskyt zápalu ďasien.

zubne nite

Ústne sprchy a ústne vody

Ústne sprchy sú zariadenia, ktoré vám dopomôžu k prekrveniu ďasien a poskytnú vám jemnú masáž a stimuláciu ústnej dutiny. Okrem medzizubných kefiek, ktoré vám pomôžu odstrániť nečistotu aj z tých ťažko dostupných miest, si môžete zaobstarať práve ústnu sprchu. Výhodou ústnych spŕch je aj to, že dopomáhajú k odstráneniu nepríjemného zápachu z úst a zlepšujú kvalitu ústnej dutiny. Rovnako platí, že je to veľmi dobrá pomôcka pre tých, ktorí nosia strojčeky, implantáty či korunky. Podobnú funkciu majú aj ústne vody, ktoré zaručujú svieži dych, odstraňujú baktérie a prenikajú až do ťažko prístupných miest. Množstvo z ústnych vôd pôsobia aj antibakteriálne, tým pádom pomáhajú k predchádzaniu zubného kazu, povlaku či zápalu. Okrem toho dopomáhajú k zosvetľovaniu, a to vďaka oxidačnému procesu.

ústne vody

Bieliace produkty

Dodržaním a pravidelným čistením by ste mali získať prirodzenú belosť zubov. Avšak v prípade, že by ste ich chceli mať ešte belšie, môžete začať experimentovať s produktmi na bielenie. K žiarivému úsmevu vám dopomôžu práve zubné pasty, ktoré sú bieliace a rovnako tak aj bieliace ústne vody. Nezabudnite, že by mali obsahovať fluorid. Okrem týchto základných produktov môžete využiť aj bieliace pásiky, bieliace perá či sady na bielenie s led urýchľovačom.