Správna prevencia na ochranu zraku je veľmi dôležitá. Dodržiavaním jednoduchých tipov sa vám zrak časom nezhorší, prípadne môže aj zlepšiť. Kvalitou zraku by sme sa mali zaoberať už od detstva až po dospelosť, pretože s pribúdajúcim vekom sa to môže komplikovať.

Správna životospráva

Rodičia nám už od detstva prikazovali jesť dostatočné množstvo mrkvy, aby sme mali dobrý zrak. Ale jesť mrkvu nestačí. Hoci mrkva obsahuje vitamín A, ktorý je potrebný pre zdravie očí, ale kvalitný zrak potrebuje viac. Pre zdravie očí je dôležité prijímať aj Vitamín C, vitamín E a omega-3 mastné kyseliny. Všetky tieto vitamíny dokáže človek prijať z vyváženej stravy, ktorá bude mať priaznivý vplyv na celý organizmus, nielen na oči. Okrem týchto vitamínov by mal človek prijímať aj selén, zinok a luteín, ktorý ovplyvňuje starnutie očí.

mrkva

Výživové doplnky pre zdravie očí

Pri nedostatočnom množstve vitamínov z potravy, si dokáže človek pomôcť aj výživovými doplnkami, ktoré obsahujú potrebné vitamíny. Pravidelným dopĺňaním sa kvalita zraku môže zlepšiť, prípadne sa nemusí zhoršiť. Okrem výživových doplnkov si môže človek dopomôcť aj rôznymi masťami či kvapkami, ktoré je možné kúpiť aj bez lekárskeho predpisu. Tieto kvapky vám pomôžu napríklad aj pri alergických reakciách, ktoré treba liečiť, aby sa zrak nezhoršil.

kvapky

Správny výber okuliarov a kontaktných šošoviek

Pred samotným výberom okuliarov alebo kontaktných šošoviek by ste mali navštíviť svojho očného lekára, ktorý vám v očiach zmeria tlak a urobí všetky potrebné testy, či náhodou netrpíte krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou, astigmatizmom, prípadne nemáte nábeh na zelený či šedý zákal. Niektoré tieto ochorenia očí sa v časnom zachytení dajú liečiť. Po takejto kontrole, na ktorú by ste mali chodiť každý rok, vám váš lekár predpíše správne okuliare. Samozrejme nezáleží na dizajne, ten si môžete dodatočne vybrať vy. Rovnako sa takto postupuje aj pri výbere šošoviek. V prípade, že vám predpíše okuliare na bežné nosenie, je potrebné, aby ste ich nosili. Nenosením okuliarov sa vám váš zrak časom môže aj zhoršiť, pretože bez nich svoje oči budete namáhať o to viac. Čo sa týka kontaktných šošoviek, ich nosenie má niekoľko výhod. Nakoľko sú umiestnené priamo na šošovke, tak slúžia aj pri pozeraní do boku. Veľkú výhodu majú aj pri vykonávaní športu, ale pozor na hygienu pri aplikácii. Pri každom vyberaní a vkladaní šošoviek musíte mať čisté ruky, aby ste si do oka nezaniesli špinu. Tiež používajte správny roztok na kontaktné šošovky a dodržiavajte termín ich nosenia.

vyber okuliarov

Ochrana pred UV žiarením a modrým svetlom

Mnoho ľudí je vystavená modrému svetlu, ktoré na náš žiari z televízorov, počítačov, tabletov či mobilov. Už malé deti sú takému svetlu vystavené, a preto dbajte na to, aby pri nich nestrávili množstvo času a nepozerali sa do týchto obrazoviek z blízka. Ak využívate tieto technológie denne niekoľko hodín, a predsa len nemusíte používať dioptrické okuliare, môžete si vyslovene zaobstarať proti modrému svetlu. Čo sa týka UV žiarenia, je dôležitá ochrana aj proti nemu. Do zdravia sa oplatí investovať, a to platí aj pri ochranných slnečných okuliaroch, ktoré neprepúšťajú slnečné lúče priamo do očí. Pri nekvalitných slnečných okuliaroch, ktoré zatmavia váš zrak, dochádza k tomu, že vaša zrenica sa otvorí, tým pádom nekvalitné sklo prepustí ešte viac slnečných lúčov a svetla do vášho oka. Čo nie je správne. Na zrak najlepšie vplýva prirodzené denné svetlo alebo tma, preto by ste nemali spať ani pri zasvietenej lampe.

slnecne okuliare

Pravidelné cvičenie očí

Tak ako pravidelný pohyb vplýva priaznivo na zdravie tela, tak aj pravidelný pohyb a cvičenie očí vplýva na zdravie očí. Ak pracujete počas dňa dlho na počítači, každé 2 hodiny by ste si mali dopriať 20 minútovú pauzu. Počas práce za počítačom by ste sa mali niekedy zapozerať do diaľky, do blízka a prejsť sa na prirodzené denné svetlo. Nezabúdajte tiež žmurkať, pretože práve žmurkaním zabránite vysychaniu očí. Pokojne aj zatvorte oči a doprajte si aspoň 5 minútovú masáž očných viečok, ktorú urobíte jednoduchým klepkaním.