Počuli ste už o tom, že ak chcete mať v lete postavu do plaviek, je dôležité začať už v zime? Určite áno. Avšak nie je to len o krásnej postave, ale hlavne o tom, byť fit. A ako zostať fit aj počas zimy? Poďme si ukázať zopár tipov.

Nezabudnite sa hýbať

Síce sú dní kratšie a skôr sa stmieva, čo odrádza viacero ľudí robiť nejaký šport, avšak na ten by sa nemalo zabúdať. Je dôležité sa aj v zime prekonávať a odbúravať lenivosť. Pravidelný pohyb vám neprispeje len k lepšej postave, ale všeobecne aj k lepšej nálade. Pri športe sa uvoľňujú hormóny tzv. endorfíny, ktoré zaručia to, aby bol človek šťastnejší. Ak je pre vás náročné prekonať sa a ísť von behať, pokojne zvoľte taký šport, ktorý je vám bližší. Hoci sú fitness centrá ešte stále zavreté, avšak cvičiť môžete aj doma alebo môžete vykonávať akýkoľvek iný zimný šport. Okrem toho, že sa budete cítiť šťastnejšie, zlepšíte aj svoj metabolizmus a imunitu.

sport

Menej je niekedy viac

Hoci to znie ako klišé, avšak v prípade oblečenia je to pravda. Aj so športom vykonávaním vonku súvisí množstvo oblečenia, ktoré máte na sebe. Ako sa hovorí „na šport neexistuje zlé počasie, ale zlé oblečený športovec“. V prípade, že sa až priveľmi naobliekate, vaše telo sa spotí a je väčšia pravdepodobnosť, že ochoriete. Preto je dôležité mať primerané množstvo oblečenia k počasiu a k dobe, koľko času budete vonku tráviť. Rovnako aj s týmto súvisí budovanie imunity, ktoré je v zime potrebné.

Otužovanie je nové kváskovanie

O otužovaní ste určite tento rok počuli veľa. V prvej vlne koronavírusu všetci doma kváskovali, v tej druhej začali všetci otužovať. Avšak, aj to je skvelý spôsob k budovaniu imunity. Otužovať sa môžete aj doma, ale je dôležité správne sa otužovať. Predtým, než na seba v sprche spustíte ľadovú vodu, mali by ste vedieť, že tomu predchádza zahrievanie. Pokojne sa osprchujte v teplej vode a posledných pár minút sa ovlažte studenou vodou. Začnite najskôr nohami a vyhnite sa hlave. Po takejto sprche sa nezabudnite poriadne dosucha utrieť.

Prírodné antibiotiká a vitamíny v strave

Okrem toho, že by ste mali zjesť denne približne 5 kusov zeleniny a ovocia, mali by ste dbať aj na to, čo počas dňa zjete. Tým, že sa budete prejedať a budete konzumovať mastnú a tučnú stravu, budete vaša energia menšia. Je dôležité konzumovať menej ľahko stráviteľných jedál, ale viackrát do dňa. Strava by mala byť obohatená o zelené potraviny, ktoré okrem železa obsahujú aj veľké množstvo vitamínu C. Rovnako vo vašej strave by nemali chýbať ani prírodné antibiotiká, ako je napríklad cesnak, med, kapusta, poprípade kvasené potraviny, ktoré obsahujú antioxidanty a mikroorganizmy, ktoré vaše telo potrebuje.

Výživové doplnky nie sú tabu

Ak vaša strava obsahuje dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, po výživových doplnkoch siahať nemusíte. Avšak, ak ich beriete ako prevenciu, o to lepšie. Síce sú vitamíny v prirodzenej forme ľahšie stráviteľné, ale nemusíte sa báť užívať ani tie z lekárne. K budovaniu imunity je dôležitý aj vitamín D, ktorý sa získava napríklad aj zo slnečného žiarenia. Nakoľko toho slnka počas zimy nie je až toľko, môžete ho prijímať práve vo forme výživových doplnkov. Taktiež môžete siahnuť po vitamíne B, C, D, E, ktoré okrem iných priaznivých účinkov, majú veľmi prospešné účinky na imunitu a vďaka ktorým budete počas zimy vitálnejší.

Nezabudnite na zdravú myseľ

Napriek tomu, že budete dodržiavať všetky tieto tipy, nemusíte byť fit, ak budete pociťovať stres. Vďaka nemu sa vaša imunita oslabuje, a preto je dôležité odolávať stresovým situáciám. Ako? Pozrite si váš obľúbený film, prečítajte si skvelú knihu, na ktorú ste doteraz nemali čas, doprajte si relax v podobe príjemného kúpeľa so sviečkami, prípadne wellness pobyt so svojou polovičkou. Robte to, čo vás robí šťastným a robte to naplno.

Regenerácia v podobe spánku

Prichádzame s ďalšou múdrosťou, a to „všetkého veľa škodí“. I keď práve v tejto dobe môžeme byť vďační, ak nejakú prácu vôbec človek má, ale nezabudnite si dopriať aj odpočinok. Ten platí aj v prípade športu. Dobrá regenerácia a kvalitný spánok sú základom zdravého života, vďaka ktorému budete fit nielen v zime, ale po celý rok.

spanok

Uhaste smäd, ktorý nepociťujete

Ak sa spýtate kohokoľvek, prečo počas zimy nepije dostatok tekutín, odpovie vám, že nepociťuje smäd. Napriek tomu, že človek počas zimy nepociťuje taký smäd, ako počas leta, jeho denný príjem tekutín by mal byť minimálne 2 litre. Nemusí ísť len o čistú vodu, pokojne môžete siahnuť aj po kvalitných bylinkových čajoch. Vďaka vlhkej sliznici odbúrate aj nánosom bacilov, pretože tie sa zachytávajú prevažne len na suchej sliznici. Preto aj v prípade, že už chorý ste, pite dostatočné množstvo tekutín.

Je síce dôležité počas zimy ostať fit, ale nezabúdajte sa tiež chrániť a dodržiavať všetky opatrenia.